Hogyan hat a gyerekek fejlődésére a meseolvasás?

A mesék mindig is fontos szerepet játszottak az emberiség életében. A mesék csodálatos világán keresztül a gyerekek egy olyan világba cseppenhetnek, ahol bármi megtörténhet és csak a képzelet szabhat határt.

A mesék mindig is fontos szerepet játszottak az emberiség életében. A mesék csodálatos világán keresztül a gyerekek egy olyan világba cseppenhetnek, ahol bármi megtörténhet és csak a képzelet szabhat határt. A közös meseolvasás a gyerekek és a felnőttek számára is lehet szórakoztató és mindemellett számos pozitív hatása is van. Szalai-Lászlók Kitti írása.

Nem lehet elég korán kezdeni a meseolvasást

Kutatások bizonyítják a pozitív hatásait annak, ha az édesanya gyermekének már az anyaméhben is rendszeresen olvas mesét. Bár a baba még nem érti a szavak jelentését, de a mese hangulata hatással van rá már a pocakban is. Megfigyelések alapján, azok a csecsemők hamarabb megnyugszanak az édesanyjuk hangjára, akiknek a magzati kortól meséltek.

Mit olvassunk a csecsemőkortól a gyerkőc 2 éves koráig?

Ebben a korban még a babák nem értik a mese tartalmát, így olvasáskor a hangsúly a szöveg dallamára, ritmusra helyeződik. Ilyenkor a legjobb választás a rímbe foglalt mesék és versek. Egy éves kor után már a vastag lapú, strapabíró könyvek is előkerülhetnek. A könyvekben nevezzük meg mit látunk. Amennyiben állatokat is találunk benne, a megnevezés után az állatok hangját is utánozzuk. Ez nagyon jó hatással van a beszédindulásra és a szókincsbővítésre is.

A mozgással kísért mondókákat is nagyon szeretik a gyerekek. Számos ilyen mondókát találunk könyvekben és az interneten kutakodva is. A beszédkészségen kívül fejleszti a ritmus és a mozgás összehangolását, a finommotorikát és a nagymozgás fejlődésére is jó hatással van.

Miket és hogyan meséljünk 2 év feletti gyereknek?

A kisfiam 2 éves korától kezdve minden este villanyoltás után elmesélem, hogy hogyan telt a napunk. Ez kiválóan fejleszti az idői tájékozódást és a memóriát és a beszédértés képességét is. A beszédértésről ITT olvashatsz bővebben. https://www.jatszvaolvass.hu/mikor-szukseges-a-beszedertes-fejlesztese/

Nagyon hasznosak és figyelemfelkeltőek, ha egy-egy meséhez bábokat is készítünk. Ezek lehetnek kesztyűbábok vagy ujjbábok is, de akár hurkapálcikákra is ragaszthatunk a meséhez kapcsolódó képeket. Először csak a szülő mesélje el a történetet a bábok segítségével, majd fokozatosan vonja be a gyermeket is.

Gyakran kéri a kisfiam, hogy meséljek neki fejből. Van, amikor elmondja a mese szereplőit és, hogy miről szóljon a mese, de van olyan is, amikor mesekártyákat húzunk és abból kell egy történetet kitalálnom. Nekem ez némi kreativitást igényel, de a kisfiam azt sem bánná, ha mindig így mesélnék.

Mit olvassuk az óvodás gyerekeknek?

Egy 3 éves gyermeknek, ha korábban is olvastak neki, már biztosan leköti a figyelmét egy rövid hétköznapi, ismerős dolgokról szóló történet. Érdemes ilyenkor egy mesét újra és újra elővenni, ez sikerélményhez fogja juttatni, amikor már ismerőssé válik számára a mese.

A gyerek számára a besötétített szobában jó móka a diafilm vetítés is. A diafilm képkockáin keresztül a gyerekek szemeláttára a mese szereplői megelevendnek és a képzelet varázslatos világába kalauzolja őket.

Mit mesélj az iskolás gyereknek?

Az iskolás gyerekeknek már a hosszabb mesék is lekötik, hiszen képesek hosszabb ideig figyelni, gondolkodásuk érettebb és a bonyolultabb esemény-sorozatokat is megértik. 6 éves korú gyerekek számára nemcsak izgalmasak a hosszabb népmesék, tündérmesék, hanem ekkora már képesek a szereplők érzéseit, gondolatai is megérteni.

Milyen előnyökkel jár a meseolvasás?

  • feszültségoldó hatású
  • minőségi együtt töltött idő
  • fejleszti a beszédkészséget, beszédértést, szókincset
  • pozitív kép alakul a világról, a jó elnyeri méltó jutalmát
  • fejleszti az érzelmi intelligenciát, a koncentrációt, a figyelmet, emlékezetet
  • rutin kialakításában fontos szerepet játszik
  • fejleszti a kreativitást és a fantáziát
  • hatékony a szabályok megtanulásában
  • fejleszti a szociális készségeket

A meseolvasás tehát nagyon sokrétűen fejlesztő hatású. Érdemes minél korábban bevezetni a gyerekek életébe, hosszú távon hozzájárul a gyerekek személyiségfejlődéséhez. Fontos, hogy mindig a gyermek életkorának megfelelő meséket válasszunk. Azok a gyerekek, akiknek mesét olvastak, később olvasó és értő felnőttekké válnak.

Szalai-Lászlók Kitti írása. A cikkben szereplő esetleges vélemények a szerző sajátja.